srebrna moneta inwestycyjna

Inwestowanie oszczędności – srebrne monety bulionowe

Srebrne monety bulionowe to dość atrakcyjny sposób na to, by chronić swoje oszczędności przed inflacją, a także by generować zyski. To dobra lokata kapitału na trudne czasy. Inwestowanie w srebro musi być oczywiście dobrze przemyślane i wiąże się z pewnym ryzykiem. Z pewnością jest to jednak temat na tyle atrakcyjny, że warto mu się przyjrzeć bliżej. Warto też go mieć na uwadze, podejmując decyzje inwestycyjne.

Czy warto kupować srebrne monety?

Srebro inwestycyjne generalnie może być aktywem, które przynosi zyski. Ceny srebra, gdy spojrzeć na nie długoterminowo, pozwalają optymistycznie patrzeć na ewentualne perspektywy zwrotu. Jednocześnie trzeba mieć jednak na uwadze, że kurs srebra może podlegać sporym wahaniom. Metal ten może zaliczać duże spadki i wzrosty w krótkim okresie, a to oznacza, że moment inwestycji ma duże znaczenie w kontekście opłacalności przedsięwzięcia.

Rynek srebrnych monet jest jednak dość łatwy do zrozumienia. Sprzyja również regularnemu inwestowaniu drobnych kwot, co pozwala zdywersyfikować portfel. Dlatego po srebro inwestycyjne sięgają drobni inwestorzy, którzy chcą się zabezpieczyć na wypadek inflacji, a także początkujący, którzy dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem. Warto przy tym podkreślić, że srebrne monety bulionowe łatwo sprzedać i kupić (srebrne monety kolekcjonerskie to trochę inna kwestia). Ze względu na ceny kruszcu moneta lub sztabka ze srebra jest o wiele bardziej dostępna od złota.

Gdzie sprzedać srebrne monety bulionowe?

Wypada pamiętać o tym, że srebro jest obłożone podatkiem VAT. Są od niego również pobierane dość wysokie marże, co wiąże się ze sporym spreadem. Dlatego spekulacyjny handel srebrem nie jest najlepszym rozwiązaniem, chyba że ktoś na bieżąco śledzi rynki i potrafi dobrze wyczuć właściwy moment na zakup lub sprzedaż srebra. Lepiej inwestować w srebro długoterminowo.

Srebro można kupić w wielu miejscach. Wskazać tu przede wszystkim można producentów oraz oficjalnych dystrybutorów. Srebro oferują mennice, a także firmy specjalizujące się w handlu tym kruszcem. Można je też nabyć na giełdach srebra, na aukcjach internetowych oraz w serwisach aukcyjnych. Srebrne monety można również znaleźć w sklepach numizmatycznych oraz lombardach. Są ponadto osoby prywatne, od których również można kupić srebro.

A gdzie sprzedać srebrne monety? W tym wypadku albo możemy zdać się na instytucje i firmy prowadzące skup srebra, albo możemy szukać klientów prywatnych. W tym drugim wypadku możemy liczyć na większy zysk, jako że przedsiębiorstwa zazwyczaj mają dość duży spread i starają się kupić srebro jak najtaniej. Zaoferują zatem niższą cenę. Znalezienie prywatnego inwestora nie zawsze jest jednak łatwe. W tym właśnie mogą pomóc serwisy aukcyjne. W ostateczności można też próbować sprzedać srebro w lombardzie.

Jakie srebrne monety bulionowe kupować?

Na rynku mamy wiele srebrnych monet. Są one bite w dużych ilościach i zgodnie z jednym standardem. Dzięki temu mamy pewność, że biorąc dwie różne monety z różnych lat tego samego producenta o tej samie próbie srebra, będą one miały te same parametry. Oczywiście, to kto wyprodukował daną monetę i kiedy to zrobił też ma znaczenie, chociaż o jej wartości decydują przede wszystkim ceny srebra.

Nie mając doświadczenia najlepiej decydować się na popularne i dobrze znane monety srebrne takie jak Maple Leaf, Britannia, Krugerrand, Silver Kookaburra, Libertad, Silver Eagle, Lunar I czy Lunar II. Mogą one mieć różne nominały (a właściwie wagę) i są produkowane w różnych zakątkach świata – od Australii, przez Austrię, Wielką Brytanię, Republikę Południowej Afryki, po Meksyk, USA i Kanadę. Nie powinno być problemu, aby znaleźć później na nie nabywców.