Istota hostingu

Dostawcy Internetu mogą udostępniać swoim klientom specjalne miejsca, które można przeznaczać na prowadzenie własnej strony WWW, blogów czy poczty email. Jest to tzw. hosting.

Podstawowym czynnikiem jest tu serwer, bo to na nim znajduje się miejsce, które oddaje się do dyspozycji klientowi. Udzielenie takiego hostingu może być bezpłatne lub płatne. Wybór jest rzeczą bardzo indywidualną. Jedni bowiem zawsze będą mówić, że za dobrą usługę trzeba płacić, jeszcze inni są zdania, że darmowy hosting nie różni się w żaden sposób od tych komercyjnych. Przede wszystkim, jednak zanim wybierzemy którykolwiek z nich, ważne jest to by zarejestrowany\zarezerwowany został adres internetowy.  Jest to o tyle ważne, ponieważ domena jest tak samo ważnym składnikiem, jak adres poczty e-mail, czy nazwa instytucji.

Dopiero potem możemy zdecydować, na jakim serwerze chcemy umieścić naszą stronę. Wybór jest ogromny. Najczęściej mówi się, że z darmowych rozwiązań korzystają szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z internetem, nie są pewni swojego sukcesu. Może to być także sposób na wykorzystanie swoich umiejętności webmasterskich lub innych, których niepowodzenie nie przyniesie żadnych znaczących strat. Konto na serwerze płatnym wybierają zazwyczaj profesjonalne, ugruntowane na rynku firmy, które planują długoterminową obecność w internecie.