magazyn

Wózki platformowe – jak wybrać najlepszy wózek do transportu ładunków?

Wiele ładunków może powodować problemy z przenoszeniem ich w rękach, a przy tym zastosowanie do nich wózków widłowych także nie jest konieczne. Wówczas najlepszym wyborem będzie wózek transportowy z platformą, który pozwoli na przewiezienie nawet do 400 kg ładunku!

Doskonałe do magazynów, warsztatów, sklepów czy centrów logistycznych – wózki transportowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Sprzęty te umożliwiają łatwe i wygodne przewożenie różnego typu ładunków na niewielkich odległościach.

Aktualnie najbardziej popularne to wózki transportowe platformowe, które posiadają najszersze zastosowanie. Wyposażone w płaską, wzmocnioną platformę o antypoślizgowych właściwościach pozwalają na przewiezienie ładunku ważącego nawet 300-400 kg w zależności od ich typu.

W jaki sposób wybrać najlepszy wózek transportowy tego rodzaju? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

1. Platforma wózka transportowego

To główny element wózka, który służy do umieszczania na nim ładunku. Platforma powinna być wykonana ze stali i dodatkowo wzmacniana, aby nie uginać się podczas użytkowania.

Wykończenie antypoślizgową i wodoodporną nawierzchnią dodatkowo poprawia bezpieczeństwo transportu.

2. Rączka wózka transportowego

Powinna być wykonana z grubościennego metalu, aby zapewniać komfortowy chwyt i umożliwiać pchanie nawet największych ładunków.

Najlepiej, aby rączka posiadała także dodatkową barierkę poniżej, która zapobiega przed zsunięciem się ładunku na nogi przewożącej go osoby.

W sprzedaży znajdują się także wózki systemowe, które pozwalają na wymianę rączek i burt na inne w zależności od transportowanego ładunku.

3. Kółka wózka transportowego

Kółka w wózku dobiera się w zależności od nawierzchni, na której ma być on użytkowany.

Na nawierzchnie nierówne zaleca się kółka pompowane, które zapewniają lepszą amortyzację. Z kolei na nawierzchnie równe kółka gumowe. Koła powinny być wykonane z materiału nierysującego powierzchni.

4. Wymiary wózka transportowego

Przy zakupie wózka transportowego należy zwrócić również uwagę na jego wymiary, które powinny odpowiadać rodzajowi ładunku stosowanego w danym zakładzie.

Przykładowo, wózki platformowe z KAR STAL oferowane są w rozmiarach od 60 x 80 cm do nawet 80 x 120 cm, dlatego można dopasować je indywidualnie do każdego typu ładunku.

5. Ładowność wózka transportowego

Wysokiej jakości wózki transportowe pozwalają na przewiezienie ładunków o wadze wynoszącej nawet do 400 kg.