Uważa się, że złoto stanowi bezpieczną przystań w czasie kryzysu. Ma ono stanowić zabezpieczenie przed inflacją. Jest sposobem na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Z czasem – na co wskazuje kurs złota w ujęciu historycznym – zyskuje na wartości. Nie jest jednak tak, że inwestycja w złoto to same zalety. Złoto inwestycyjne ma też wady. Z oboma tymi aspektami warto dobrze się zaznajomić.
Złoto – inwestycja, która się opłaca?
Złoto od wieków stanowi przedmiot pożądania. Jest to metal stosunkowo rzadki. Jednocześnie ma cechy, które czynią go cennym. Jest to metal odporny i wytrzymały, a zarazem dość plastyczny. To między innymi dlatego właśnie on został wybrany do tego, aby kuć z niego monety. Dziś ze względu na właściwości chemiczne i fizyczne złoto jest także wykorzystywane w przemyśle. Warto tu podkreślić, że zapotrzebowanie na ten metal – zarówno w formie surowca, jak i inwestycji – stale rośnie, a podaż złota jest ograniczona.
Wypada tu też zaznaczyć, że złoto przez wiele lat stanowiło środek płatniczy. Obrót złotem był ograniczony i ogromny wpływ na handel tym kruszcem miało państwo. W pewnym momencie złoto musiało jednak ustąpić i w roli środka płatniczego zastąpił je pieniądz fiducjarny. Nie oznacza to jednak, że złoto przestało być opłacalne. Do dziś pełni istotną rolę jako lokata kapitału. Wciąż ma też specjalną pozycję na rynku. Między innymi dlatego złoto jest skupowane przez banki centralne państw, pozwalając im tym samym gromadzić rezerwy walutowe. Skoro więc najważniejsze instytucje finansowe w krajach całego świata decydują się inwestować w złoto, zakup tego kruszcu powinien się opłacać.
Czy inwestować w złoto – wady
Nie jest jednak tak, że inwestowanie w złoto jest pozbawione wad. Złoto lokacyjne ma też pewne minusy, o których trzeba pamiętać, gdy ktoś decyduje się na jego zakup. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę to, że lokowaniu kapitału w złoto to długoterminowe przedsięwzięcie. Ceny złota podlegają wahaniom, zwłaszcza w krótkim okresie, ale przez lata można dostrzec zjawisko wzrostu wartości kruszcu. Rosną one wolno, ale złoto pod tym względem jest dość stabilne. Dlatego inwestowanie w złoto raczej nie jest dla kogoś, kto ma intencje spekulacyjne i planuje wzbogacić się w szybkim tempie.
Konieczność zamrożenia kapitału w złocie na długi okres może być problemem, gdy ktoś z jakichś powodów potrzebuje szybkiego dostępu do gotówki. I to tym bardziej, że znalezienie kupca na złoto jest trudniejsze niż znalezienie kupca na srebro. Złota sztabka to duży wydatek i nie każdego na nią stać. Ponadto, nie jest ona podzielna, więc jeśli potrzebujemy połowy wartości sztabki, to i tak musimy sprzedać ją całą.
Złoto jest też oczywiście na tyle cenne, że trzeba je odpowiednio przechowywać i zabezpieczać. Złoto fizyczne może zostać ukradzione. Dlatego potrzebny jest domowy sejf lub inna forma przechowywania kruszcu, np. skrytka bankowa. To zaś oznacza pewne koszty, które należy ponieść w imię bezpieczeństwa. Ponadto, należy uważać na podróbki. Ze względu na ceny złota na rynku można trafić na oszustów.
Czy warto inwestować w złoto – zalety
Złoto ma też jednak sporo zalet, które sprawiają, że inwestycja w nie jest opłacalna. Przede wszystkim zachowuje wartość w przeciwieństwie do dóbr luksusowych. Złoto fizyczne znakomicie nadaje się też do lokowania dużego kapitału. W tej roli sprawdza się lepiej niż srebro.
Ponadto, złoto faktycznie to dobry wybór na czasy, gdy w gospodarce dzieje się coś niedobrego – pojawia się recesja, kryzys, etc. Kapitał w takich wypadkach może uciekać do gotówki, jako że istnieje przekonanie, że w trudnych czasach najlepiej jest mieć pieniądz właśnie w tej formie (lub po prostu potrzebne są komuś środki finansowe). To zaś może powodować spadki, jeśli chodzi o kurs złota, jednakże zazwyczaj są one krótkotrwałe i złoto po ewentualnym pierwszym tąpnięciu odzyskuje wartość. Szybko okazuje się, że złoto jest bezpieczną przystanią, dobrze chroniącą przed inflacją.
Trzeba też pamiętać o tym, że złoto wciąż jest traktowane jak środek płatniczy i jest zwolnione z podatku VAT. Koszty inwestycji w złoto są więc mniejsze niż w przypadku inwestycji w srebro lub inne metale szlachetne. Ponadto, rynek handlu złotem jest łatwy do zrozumienia, co pomaga w poruszaniu się na nim osobom, które dopiero zaczynają inwestować. W jakie złoto inwestować? Osoby bez większego doświadczenia na rynku powinny celować w złote sztabki i monety najbardziej popularnych na rynku producentów. Jeśli chodzi o monety wymienić tu można takie pozycje jak Krugerrand, Australian Kangaroo, Gold Nugget, Maple Leaf, Wiener Philharmoniker, Gold Panda, Sovereign, Gold Eagle.