złotówki

Lokata czy konto oszczędnościowe? Co warto założyć?

Masz oszczędności? Zamiast trzymania ich na zwykłym rachunku bankowym warto zdecydować się na ich pomnożenie. Nie trzeba jednak decydować się na ryzykowne inwestycje. Alternatywa to proponowane przez banki produkty oszczędnościowe – lokaty i konta oszczędnościowe, które gwarantowane są do równowartości 100 tys. euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Co wybrać?

Gdy pieniądze przechowujemy na normalnym koncie osobistym, w takim przypadku nie są one oprocentowane. Oznacza to, że oszczędności nie pracują i cały czas będą miały taką samą kwotę. Podobnie jest wtedy, gdy decydujemy się na trzymanie gotówki w domu.

Pieniądze jednak tracą na wartości, za co głównie odpowiedzialna jest rosnąca inflacja. Wówczas taka sama kwota posiada niższą wartość, więc możemy kupić za nią mniej towarów.

Właśnie dlatego warto korzystać z produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki – kont oszczędnościowych oraz lokat bankowych. Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą? Jakie są ich najważniejsze zalety i wady? Jak można je założyć?

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, które podlega oprocentowaniu. Oznacza to, że wtedy, gdy przechowujemy na nim środki, mogą one procentować, czyli zarabiać na siebie.

Przykładowo, gdy na koncie oszczędnościowym trzymamy 10 000 złotych, a konto oprocentowane jest na poziomie 1 proc. rocznie, wtedy po roku możemy zarobić 100 złotych.

Banki proponują różne oprocentowanie kont oszczędnościowych – od 0,1 proc. do nawet 3 proc., dlatego też przy wyborze rachunku warto zwrócić uwagę na możliwe odsetki. Im wyższe oprocentowanie, tym konto może dać większy zysk!

Zalety kont oszczędnościowych:

  • łatwy dostęp do pieniędzy – można dowolnie wpłacać i wypłacać je z rachunku oszczędnościowego
  • oprocentowanie środków na koncie oszczędnościowym – można zredukować ryzyko znacznej utraty wartości pieniędzy na skutek inflacji
  • pieniądze stale podlegają oprocentowaniu – nie tracimy odsetek wtedy, gdy wypłacimy środki z rachunku
  • niskie koszty prowadzenia rachunku – w wielu bankach nie pobiera się żadnej opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego

Wady kont oszczędnościowych:

  • płatne przelewy – najczęściej pierwszy przelew z rachunku oszczędnościowego na inne konto jest darmowy, natomiast za każdy kolejny należy zapłacić już większą sumę, na przykład 5-10 złotych
  • niskie oprocentowanie – w porównaniu z lokatami bankowymi konta oszczędnościowe posiadają niższe oprocentowanie

Lokaty bankowe

Drugi sposób na przechowywanie oszczędności w banku to założenie lokaty bankowej, inaczej lokaty terminowej.

Lokaty bankowe to produkty oszczędnościowe oferowane na określony czas, na przykład 3 miesiące, 6 miesięcy, 12 miesięcy, 24 miesiące. W czasie trwania lokaty środki, które są na nią przekazane, podlegają oprocentowaniu, na przykład może być to 2 proc. w stosunku rocznym.

Zalety lokat bankowych:

  • wysokie oprocentowanie – na lokatach bankowych można zarobić więcej niż na kontach oszczędnościowych
  • wygodna forma pomnażania środków – lokata może automatycznie przedłużyć się po zakończeniu okresu trwania
  • brak kosztów założenia i prowadzenia lokaty – bank nie pobiera opłat

Wady lokat bankowych:

  • konieczność „zamrożenia” środków na określony czas – nie możemy dysponować nimi tak łatwo, jak środkami na koncie oszczędnościowym
  • utrata odsetek przy zerwaniu lokaty przed czasem – wówczas nie otrzymujemy wypracowanych odsetek

Jak złożyć konto oszczędnościowe lub lokatę bankową?

Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokatę można założyć obecnie w placówkach bankowych, a także przez internet.

Osoby, które chcą skorzystać z tych produktów w banku, w którym już posiadają rachunek osobisty, mogą otworzyć je za pośrednictwem swojego serwisu transakcyjnego.