instalacja paneli

Zielona energia w domu jednorodzinnym – co warto wybrać?

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem również w Polsce. Do dyspozycji mamy obecnie szeroką gamę różnych rozwiązań w ramach OZE. Na co warto się zdecydować?

Pod pojęciem odnawialnych źródeł energii znajdują się takie źródła, które podlegają okresowemu odnowieniu. To alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa, które z czasem ulegają wyczerpaniu.

Dzięki OZE można ogrzewać dom jednorodzinny, podgrzewać wodę użytkową, można produkować energię do zasilania urządzeń elektrycznych – nowoczesne instalacje pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej wydajności i niosą ze sobą szereg dodatkowych korzyści.

Zalety stosowania OZE:

  • ochrona środowiska naturalnego – ograniczenie degradacji środowiska przez zmniejszenie eksploatacji złóż
  • zdrowie – OZE są ekologiczne i zdrowe dla człowieka, nie zwiększają zanieczyszczenia środowiska, na przykład smogu
  • oszczędność – energia odnawialna jest tania w pozyskaniu, chociaż wymaga wcześniejszych inwestycji
  • samowystarczalność – dzięki OZE można samemu produkować potrzebną energię i częściowo lub nawet całościowo uniezależnić się od zewnętrznych dostawców
  • wygoda – instalacje bazujące na OZE są w dużej mierze bezobsługowe, mogą być też zarządzane przez systemy automatyki

Zatem odnawialne źródła energii niosą ze sobą szereg zalet, które sprawiły, że obecnie korzysta z nich coraz więcej osób – to opłacalny wybór nie tylko dla dużych korporacji, ale również dla indywidualnego konsumenta.

OZE w domu jednorodzinnym

Z odnawialnych źródeł energii można korzystać również w swoim domu jednorodzinnym. Aktualnie do wyboru mamy pełną gamę rozwiązań, które pozwalają na tanie, wydajne, wygodne i bezpieczne pozyskiwanie energii do różnych celów.

W domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje energii odnawialnej, a mianowicie energię solarną oraz energię geotermalną.

Energia solarna

Energia solarna, czyli energia promieniowania słonecznego stosowana jest przez dwie instalacje, a mianowicie instalacje solarne – kolektory słoneczne, a także przez instalacje fotowoltaiczne.

Kolektory słoneczne służą do pozyskania energii cieplnej, która może być używana do podgrzewania wody użytkowej, a także do dogrzewania budynku. Instalacje te są w stanie znacząco odciążyć budżet domowy, ponieważ pozyskiwana dzięki nim energia jest praktycznie darmowa.

Z kolei instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną – wykorzystują podobne ogniwa jak kalkulatory słoneczne. Wytworzona w ten sposób energia może być natychmiast wykorzystana na potrzeby urządzeń i instalacji używanych w budynku, ale może być też zmagazynowana w akumulatorach. Popularnym rozwiązaniem jest także odsprzedaż energii do sieci energetycznej – wówczas można obniżyć rachunki za korzystanie z prądu.

Więcej informacji o instalacjach fotowoltaicznych można uzyskać na stronie firmy Solaris OZE, która specjalizuje się w ich realizacji: https://solarisoze.pl/panele-fotowoltaiczne.htm.

Energia geotermalna

Oprócz tego zielona energia w domach jednorodzinnych często używana jest za pomocą pomp ciepła. To urządzania, które wykorzystują energię zgromadzoną w różnych miejscach, na przykład w gruncie – mówimy wtedy o gruntowych pompach ciepła.

Pompy ciepła przeznaczone są do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Urządzenia te są łatwe w obsłudze i pozwalają na wydajne pozyskiwanie ciepła do ogrzania domu nawet podczas mroźnych dni.

Jak zacząć korzystać z zielonej energii w swoim domu?

Aby wykorzystywać wydajnie OZE w swoim domu jednorodzinnym, warto skorzystać z pomocy ekspertów w tej właśnie dziedzinie.

Aktualnie w Polsce działa wiele firm, które zajmują się świadczeniem kompleksowych usług w zakresie pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.